تازه خبرونه
Home / سیاست / افغانستان / خط لوله گاز تاپی ومنافع ملت :

خط لوله گاز تاپی ومنافع ملت :

اخیرا از تصمیم جدی دولت ترکمانستان مبنی بر آغاز کار پروژه ده ملیارد دلاری خط لوله گاز ترکمان به هند خبر گرفتیم:
به اساس این توافقنامه، 1735 کیلومتر پایپ لاین برای انتقال گاز از ترکمنستان از راه افغانستان به پاکستان و هند تمدید می شود.
کار انتقال این پایپ لاین که گفته می شود تا پایان سال 2017 به پایه اکمال خواهد رسید، در داخل افغانستان از بندر تورغندی آغاز و از طریق ولایات هرات، فراه، نیمروز، هلمند و بندر سپین بولدک می گذرد و سپس به پاکستان وصل خواهد شد.
این پروژه در سال 1990 مطرح شد، اما به دلایل گوناگون به خصوص نا امنی های افغانستان برای پیشرفت کار این پروژه مشکلات ایجاد کرد.
در این حال کارشناسان مسایل اقتصادی می گویند که عملی شدن پروژه تاپی با امنیت و ثبات منطقه به وِیژه افغانستان کمک خواهد کرد.
عملیات اجرای خط لوله گاز تاپی که طول آن در خاک ترکمنستان بیش از 200 کیلومتر است، قرار است بزودی آغاز شود.
tapiiسرچشمه وامتداد:
خط لوله تاپی از میدان گازی دولت آباد ترکمانستان آغاز می‌شود و موازی با شاهراه هرات – قندهار پیش رفته و پس از آن در پاکستان از شهر کویته به مولتان هند امتداد می‌یابد، هر چند بیشتر این مناطق در مسیر خط لوله در شمار مناطق ناامن قرار دارند، کشورهای یادشده با خوش بینی آن را دنبال می‌کنند. قرار است روزانه ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز ترکمنستان با خط لوله تاپی به افغانستان ترانزیت شود و سهم هر یک از کشورهای هند و پاکستان از گاز ترانزیتی با این خط لوله روزانه یک میلیارد و ٣٢٥ میلیون فوت مکعب خواهد بود. چهار کشور حاضر در این پروژه چندی پیش به توافق رسیدند که شرکت ملی گاز «ترکمن گاز» رهبری یک کنسرسیوم را برای هدایت این پروژه ١٠ میلیارد دلاری بر عهده گیرد، البته تعدادی شرکای تجاری خارجی نیز قرار است در این طرح شرکت داشته باشند. از سوی دیگر قربانقلی بردی‌ محمدوف، رئیس جمهوری ترکمانستان پیشتر گفته بود که شرکت‌های ژاپنی و کره‌ای برای شرکت در این پروژه و سرمایه‌ گذاری در تاپی ابراز تمایل کرده‌اند.
چالش های چشم گیری:
در حال حاضر، گاز ترکمنستان به بازارهای چین، کشورهای مستقل مشترک‌المنافع و ایران صادر می‌شود. خط لوله گاز تاپی قرار است گاز تركمنستان را از طریق افغانستان به پاكستان و هند منتقل كند، این پروژه از حمایت شدید امریكا، اروپا و حتی روسیه برخوردار است. یكی از اهداف مهم سیاسی آن با توجه به حمایت‌ واشنگتن از این طرح، را می‌توان دور زدن و محدود كردن ایران در عرصه انرژی منطقه‌ای دانست. این پروژه ‏رقیب خط لوله صلح می‌باشد كه در صورت تحقق انرژی ایران را از طریق پاكستان به هند منتقل می‌كند. لذا بسیاری از كارشناسان معتقدند تاپی جایگزین صلح است و علت آن ابتدا مخالفت‌های آمریکا با اجرایی شدن خط لوله صلح و سپس تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران می‌باشد.هرچند دولتهای سهم دار درین پروژه خوشبین انجام شدنش را به آسانی تلقی میکنند: اما باید گفت اجرایی شدن این خط لوله با حاله‌ای از ابهام رو به رو است. طول این خط لوله ۱۷۰۰ کیلومتر است که ۷۳۵ کیلومتر آن از افغانستان و ۸۰۰ کیلومتر آن نیز از خاک پاکستان عبور خواهد کرد. بخش افغانستانی آن در اختیار طالبان و قسمت پاكستانی آن در بخش بلوچستان این كشور است که هر دو مناطق همواره مناطقی ناامن بوده‌اند و عبور خط لوله را با مشكل مواجه می‌كنند. لذا اگر بخواهیم مشكلات مالی این پروژه را نیز در نظر بگیریم آنگاه کمتر می توان به اجرایی شدن آن خوش بین بود، اما عزم مصمم چهار دولت دخیل ؛ واطمنان طاری بر اوضاع غمازی آنرا برمز میدهد که شاید مخالفتها را درنظر گرفته وبه یک طرف کردن واصلاح آن پی برده اند، که ممکن نیز بوده ومنافعې راجع بآنان هم بیشتر خواهدبود.
اولین آغاز این پروژه:
چنانکه در اول اشاره کردم که پروژه خط لوله گاز ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ در کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای (ریکا) مطرح و موافقت نامه اولیه آن به امضا رسید، از سال ۲۰۰۵ بدینسو کشور ترکمنستان با شرکت نفتی «توتال» و دو شرکتهای نفتی رستیک روسی و پایپ لاین چینی در حال مذاکره بوده است.
تقسیم گاز به سهم داران:
با تکمیل پروژه خط لوله گاز تاپی روزانه ۱۴ میلیون متر مکعب گاز ترکمنستان به افغانستان و ۹۰ میلیون متر مکعب به هند و پاکستان صادر می‌شود، که منفعت افغانستان وپاکستان رایگان البته درضمن تأدیهء خدمات امنیتی فراهم میشود، چنانچه ترکمانستان فروشنده وهندوستان گیرنده، وهمهء منطقه را بجز از فوائد، منافع گوناگون، ارزشهای هنگفت، وبالاخص برای مردم دور افتاده در راه عبور خط لولهء گاز سبب آسایش ؛ بدست آوردن یک لقمه نان و گرم ساختن کانون سرد زمستانها ی مشکلات فراوان زند گی : خلاصتاً نقطهء منفی را دارا نبوده بلکه همه وهمه خیر ونفع است.
طالبان و منافع خط لوله گاز:
از موقف رسمی گروههای طالبان تاهنوز چیزی در دست نیست اما نظر بمنافع این پروژه فکر میشود که تمام جناحهای درگیر جنگ کار را بر بیکاری وروزی را بر نیستی وهستی را بر فقر، وآرام ساختن ملت را بر سوختاند ن ترجیح خواهند داد، البته در سال ((۲۰۱۳)) که این پروژه در مابین دولتهای سهیم مطرح شد وخبر هارا در مطبوعات خواندیم حزب اسلامی برهبری انجنیر حکمتیار صاحب حمایت کامل خود را ازین پروژه ابراز کرده ودر راه تأمین امنیت برای کا رگران ودست اندرکاران آن هر نوع همکاری را به خرج دادن اطمنان داده بود. ما باور داریم که هر قشر ملت ازین پروژه مستفید میشود، وهیچ نوع نقصان را در بر نداشته ونه هم تمام خرابیها را از روی عمد بر وطن خود تحمیل کردن سهم جهاد بوده بلکه جهاد یک پروژهء احیا وپیشرفت را هم به عقیب نمی زند، ونه هم تصادم را با اعمار در لائحهء خود دارد.
والسلام
نویسنده: صالح افغان)

comments

خپله تبصره ولیکې

. *

*