تازه خبرونه
Home / سیاست / اسلامی نړی / تشکیل ائتلاف نظامی اسلامی ضد تروریسم:

تشکیل ائتلاف نظامی اسلامی ضد تروریسم:

 مــــــــــا لــــــــــهــــــــا ومــــــــا عـــــــــلـــــیـــــــــــهــــــــــا:

حدود دو هفته قبل ائتلاف جدیدي رونما شد:

سه وپنج کشورهای مسلم نشین در اتحادیهء زیر رهبري عربستان سعودي اشتراک دارند:

کشورهای شرکت کننده در این ائتلاف، عبارتند از: سعودی، اردن، امارات متحده عربی، پاکستان، بحرین، بنگلادش، بنین، ترکیه، چاد، توگو، تونس، جیبوتی، سنگال، سودان، سرالئون، سومالی، گابون، گینه، فلسطین، جمهوری کومور، قطر، کوت دی فوار(سواحل عاج) ، کویت، لبنان، لیبی، مالدیو، مالی، مالزی، مصر، مغرب، موریتانی، نیجر، نیجریه. یمن و اوگاندا. همچنین این ائتلاف از تایید ده کشور اسلامی دیگر از جمله اندونزی برخوردار شده که قرار است اقدام‌های لازم را در این زمینه به اجرا در بیاورند.

در بیانیه تشکیل ائتلاف که آن را خبرگزاری دولتی سعودی منتشر کرده، آمده است: «تشکیل ائتلاف بر پایه این فرموده خداوند (وتعاونوا علی البر والتقوی ولا تعاونوا علی الاثم والعدوان) و آموزه‌های شریعت اسلامی و احکامش که تمام انواع تروریسم را تحریم کرده و آن را جنایتی محکوم و رانده شده از سوی تمام ادیان آسمانی و فطرت انسانی دانسته، صورت گرفته است.» این بیانیه افزوده است: «تروریسم و جنایت‌های وحشیانه‌اش که شامل فساد فی الارض و از میان بردن سکونت‌گاه‌ها می ‌شود، شرعا حرام است و نقض خطرناکی برای کرامت انسانی و حقوقش از جمله حق حیات و حق امنیت به شمار میرود. همچنین منافع کشورها و جوامع را با خطر روبرو میسازد و ثبات آن‌ها را تهدید می‌کند،

خطیبان حرمین شریفین نیز جهاد را یاد کردند:

بعد ازمدتها خطیبهای حرمین شریفین که نام بردن جهاد را فراموش کرده بودند باز بتازگي بزبان آوردند واین اتحاد را برای اصلاح جامعه وتعاون وهمبستگي فیما بین مسلمانها وهمچنان برپانمودن جهاد در راه خدا بر ضد آنکه آنها باطل اعلام کنند برشمردند.

 بیش از ده کشور اسلامی دیگر، از جمله اندونیزیا، این ائتلاف را حمایت می کنند ومی توانند در زمان دیگری به آن بپیوندند. ایران رقیب قدرتمند منطقه یی عربستان سعودی مانند عراق علاقه مندی اندکی به ائتلاف زیر رهبری عربستان سعودی نشان داده است، ویا به گمان همه عربستان سعودي ودیگران برای شرکت ایران وعراق که مراکز عمدهء شیوع تشیع پنداشته میشوند تمایل را نشان نداده اند،

هدف این ائتلاف مبارزه علیه تروریزم در همه اشکال آن است. اعضای این گروه باید “به خصوص از شر همه گروه ها و سازمان های تروریستی، صرف نظر از مذهب و اهداف شان” باید محافظت و حمایت شوند.

مبارزه در برابر هر سازمان تروریستی:

شاهزاده محمد بن سلمان معاون ولیعهد عربستان سعودی گفت: “ما در برابر هر سازمان تروریستی مبارزه می کنیم، نه تنها در مقابل گروه دولت اسلامی”. همچنان محمد بن سلمان آل سعود وزیر دفاع عربستان سعودی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته است که این ائتلاف پاسخ روشنی به خواست “جهان اسلام برای مبارزه با تروریسم و شرکت در مبارزه جهانی علیه این معضل می باشد”. وزیر دفاع عربستان سعودی افزود که یک مرکز مشترک برای هماهنگی وپشتیبانی از عملیات های نظامی در ریاض پایتخت عربستان تأسیس می شود. در حال حاضر عربستان سعودی یک ائتلاف عرب علیه شورشیان حوثی در یمن را رهبری می کند.علاوه بر این بخشی از حکومت سلطنتی خلیج در ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده امریکا علیه گروه دولت اسلامی یا داعش مبارزه می کند. امریکا در گذشته بارها خواستار یک تعهد قوی تر کشورهای حوزه خلیج برای مبارزه با ملیشه های داعش در عراق و سوریه شده بود.

اگر فرق مراتب بکنند:

ائتلاف تحت رهبري عربستان سعودي که مرکز حرمین شریفین ومرجع تمامی مسلمانان جهان است خوش آئند است اما اگر ایشان فرق مراتب ، دعاوي، واغراض مسلمانان برسرپیکار را درنظر گیرند، مثلا: مبارزهء کنوني مجاهدین افغانستان برعلیه تجاوز گران صلیبي که در رأس انها امریکا قرار دارد نباید چنین تعریف شود که با تروریزم فرق را نداشته باشد، یعنی : مبارزهء جائز ولازم را باید باتحرکات خونین جاري دردنیا فرق قائل باشند پس به نفع همهء امت مسلمه خواهد بود، ورنه پس بار سنگیني بر دوش مسلمانان بی بضاعت دیگری انداخته که تا منزل نخواهد رسید،

پی آمدها:

درمقابل حوثیان یمني عربستان سعودي ازمبارزه تنگ آمده است تاباشد ائتلاف جدیدي برای آئینده کمک با ایشان در مقابل هر چالش برای خود مختاري ویا فروپاشي امنیت شان باشد وایشان تجربه را آموختند که اگر چه دشمن اندک باشد اما نباید اندک وهیچ شمار کرد زیرا جنگ نام آتشي است که أفروختن آن آسان وخاموش کردن آن بیرون ازقدرت است، اگرچه بعض ازصاحب نظران بدین باور اند که این اتحاد درپس پرده خواست امریکا بود اما نفعش برای دنیای مسلمان آشکار است اگر مسلمانها ی دخیل درائتلاف آنرا بضرر مسلمانهای رقیب خود نگردانند.

والسلام

 نویسنده:

صالح افغان

comments

خپله تبصره ولیکې

. *

*